Maratony

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie przygody z bieganiem. Wśród biegaczy, których codziennie możemy spotkać na ulicach są też osoby, wręcz zakorzenione w tej dyscyplinie sportu, które biegają od dawna i które chętnie biorą udział w zawodach sportowych, w tak zwanych maratonach. Maraton to jeden z najbardziej popularnych dystansów w biegach. Organizowany jest na całym świecie. Coraz szersze grono biegaczy bierze w nich udział co roku, w każdym państwie świata.

Podłoga laminowana Warszawa
http://vipparkiet.pl/producent/podlogi-laminowane
Dobierzemy dla Ciebie podłogę idealną dla Twojego wnętrza.
Odwiedź nasz salon VIP Parkiet w Warszawie.

Wiele osób zastanawia się jednak na tym dlaczego ten długodystansowy bieg liczy akurat 42 kilometry i 195 metrów ? Warto zacząć od wyjaśnienia skąd wzięła się w ogóle nazwa maraton. Otóż pochodzi ona od nazwy miasta na terenie Grecji i miejsca słynnej bitwy pod maratonem w 490 roku przed naszą erą. Wtedy to Persowie przegrali w walce z Ateńczykami. Jak głosi legenda, posłaniec wysłany z Maratony do Aten pokonał cały dystans biegnąć bez żadnego przystanku, bez przerwy. Niestety jednak zmarł tuż przed przekroczeniem bram miasta, zdążył jednak przekazać radosna wieść o zwycięstwie.

Jak w przypadku każdej innej legendy, nie do końca wiadomo czy naprawdę to wydarzenie miało miejsce, ale pewne jest to, iż dystans między Maratonem a Atenami wynosił 42 kilometry długości. Kolejnym łącznikiem nowoczesnych maratonów ze starożytną Grecją są też Igrzyska Olimpijskie. Co cztery lata naród grecki organizował igrzyska – festiwal rozgrywek sportowych, które organizowane były w Olimpii na cześć Zeusa. Szacuje się, że początek igrzysk przypada na 8 wiek przed naszą erą. Tradycja ta konturowana jest do dnia dzisiejszego, zawsze w odstępie 4 lat. Jednak dopiero w XIX zdecydowano się włączyć do Igrzysk Olimpijskich długodystansowy bieg – maraton. Podczas pierwszych, nowożytnych już Igrzysk Olimpijskich w Grecji w 1896 roku została przeprowadzona rywalizacja związana z pokonaniem długie dystansu dla biegaczy. W pierwszym historycznym biegu wzięło udział najprawdopodobniej 17 uczestników, ale tylko 9 z nich udało się dotrzeć do mety. Zwycięzcą okazał się Louis Spyridon.

Warto wspomnieć, że był to bieg na dystansie 40 kilometrów. Dopiero w roku 1921 dystans maratonu został oficjalnie ustalony na 43=2 kilometry i 195 metrów. Maraton bardzo szybko stał się popularną dyscypliną sportu, jednak kobiety wciąż nie miały możliwości startu w oficjalnych zawodach. Zmieniło się to dopiero w drugiej połowie XX wieku. Jak wskazuje historia, dopiero w roku 1984 kobiecy maraton pojawił się w programie Igrzysk Olimpijskich. Pierwszą kobietą, której udało się wygrać maraton olimpijski była Joan Benoit. W 2010 roku cały świat obchodził 2500-lecie maratonu. Obecnie maratony organizowane są bardzo często, w każdym zakątku ziemi i są przeznaczone zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Bogata historia wskazuje na fakt, że biegi od zawsze były popularne a ludzie chętnie uprawiali ten rodzaj aktywności fizycznej.